10 miejsc w Polsce, które warto odwiedzić z dzieckiem

dzieci na kajaku

Weekendowy wyjazd z dziećmi to nie lada wyzwanie organizacyjne.Trzeba przecież pogodzić ze sobą nie tylko potrzeby rodziców, którzy liczą na długo wyczekiwany odpoczynek, ale również maluchów spragnionych rozrywki i zabawy. Warto więc wybierać na wyjazd takie miejsca, które zadowolą wszystkich członków rodziny i pozwolą spędzić ten czas w miłej i beztroskiej atmosferze. Zobacz, jakie miejsca w Polsce warto odwiedzić z dzieckiem.

Polska Południowa

1. JuraPark Krasiejów

Jednym z najbardziej popularnych miejsc jest zlokalizowany niedaleko Opola JuraPark Krasiejów. Co ciekawe, park znajduje się w miejscu wykopalisk, podczas których odkryto paleontologiczne znaleziska liczące sobie nawet 225 mln lat! To właśnie tu odkryto szczątki pradawnego, nieznanego dinozaura Silesaurus opolensis zwanego śląskim jaszczurem spod Opola.

Trasa zwiedzania parku wynosi ok. 1,5-2 h, podczas której można obejrzeć 200 naturalnej wielkości modeli dinozaurów. Ponadto niezwykłą atrakcją będzie również wizyta w Pawilonie Paleontologicznym z przeszkloną podłogą, pod którą znajduje się dawne stanowisko, w Prehistorycznym Oceanarium można z kolei podziwiać prehistoryczne istoty morskie sprzed tysięcy lat, natomiast Tunel Czasu pozwoli zabrać nasze dzieci w przeszłość i poznać początki istnienia Ziemi.


2. Park Inwałd

Kto jeszcze nie zabrał swojego dziecka do Parku Miniatur „Świat Marzeń”, koniecznie musi to nadrobić. Zminiaturyzowane miasta stworzone na wzór tych prawdziwych budowli znanych z książek czy telewizji będą nie tylko świetną atrakcją dla dzieci, ale również dostarczą dawki wiedzy na temat znanych miejsc w Australii, Grecji, Włoch, Chin, Francji, Meksyku, Niemiec czy też w Polsce.
Park Miniatur zabierze nas w podróż, dzięki której nasza pociecha jednego dnia stanie pod wieżą Eiffla czy Bramą Brandenburską, następnie koło Muru Chińskiego czy na Placu Św. Piotra. Jednak to nie koniec atrakcji, jakie zapewnia Park Inwałd. Będąc tam warto również zabrać dziecko do Parku Dinozaurów i Rozrywki Dinoladia. To świetna zabawa pełna niezapomnianych wrażeń, przygód i dobrej lekcji paleontologii. Z ery mezozoicznej można również odbyć podróż do XV wieku, gdzie czekać na nas będzie zwiedzanie średniowiecznego grodu. Warownia Inwałd kryje w sobie średniowieczną osadę, zbrojownię, salę tortur, a także park z ruchomymi smokami. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie zapewnia Park Inwałd. Jedno jest pewne – to miejsce idealne dla każdego dziecka!


Polska Wschodnia

3. Magiczne Ogrody

Zlokalizowane niedaleko Puław Magiczne Ogrody to idealne miejsce na rozrywkę na świeżym powietrzu. Tu rzeczywistość spotyka się z fantazją, a czekające w ogrodzie niespodzianki z pewnością zrobią wrażenie na dzieciach w każdym wieku. Oprócz cech zwyczajnego ogrodu czy parku miejsce to kryje w sobie różne bajkowe włochate stwory czy gadające drzewa. Można również popływać tratwą czy przejechać się kolejką wśród miniaturowych domków, co doskonale działa na wyobraźnię malucha i momentalnie przenosi go w świat bajki. Jest tu również plaża z płytką wodą, w której maluchy mogą się popluskać. Oczywiście w ogrodach nie brakuje również punktów gastronomicznych oraz miejsc odpoczynku.


4. Farma Iluzji

Zaledwie 85 km od Warszawy czeka na nas świetna atrakcja – park rozrywkowo-edukacyjny Farma Iluzji. Wybierając się na rodzinną wycieczkę koniecznie należy uwzględnić to miejsce na swojej liście! Tu nie sposób się nudzić i nawet dorośli będą zachwyceni atrakcjami. Co nas czeka na Farmie Iluzji? Między innymi tajemnicze tunele, labirynty z luster, latająca chata tajemnic, bajkowy pałac cieni, niemożliwy trójkąt, lewitujący kran i wiele innych. Dla maluchów, które uwielbiają łamigłówki, świetną atrakcją będzie lasek doświadczeń, strefa drewnianych gier czy zagajnik ślepych zaułków. W parku nie brakuje również rozrywek dla dzieci aktywnych. Mini park trampolin, ścieżka zdrowia, mini golf, strefy ochłody czy mini tyrolka to tylko niektóre z propozycji parku.


Polska Północna

5. Świat Labiryntów

Jeśli szukamy atrakcji dla dzieci na północy Polski, to Świat Labiryntów Bliziny powinien znaleźć się na pierwszym miejscu naszej listy. To niezwykłe miejsce zapewni całej rodzinie moc atrakcji na świeżym powietrzu. Na miejscu znajdziemy specjalnie zaprojektowane labirynty z drewna lub w polu kukurydzy. Mają one różny stopień trudności, dzięki czemu dla każdego malucha można wybrać trasę odpowiednią do jego wieku. Świat Labiryntów to świetna zabawa, która jednocześnie uczy dzieci orientacji w terenie.


Polska Zachodnia

6. Afrykarium

Wrocławskie Afrykarium to idealna propozycja dla małych miłośników zwierząt. Znajdujące się na terenie Wrocławskiego Zoo afrykarium słynie z unikatowego oceanarium, w którym znajdziemy gatunki zwierząt pochodzące z Czarnego Lądu. Dzieci będą zachwycone mogąc podziwiac stworzoną w Afrykarium dżunglę Kongo czy plaże Morza Czerwonego. Widok egzotycznych zwierząt naturalnie zamieszkujących różne ekosystemy jak pingwiny, krokodyle, hipopotamy czy przepływające nad głowami płaszczki będzie niezapomnianym przeżyciem dla każdego!

Będąc w Afrykarium nie można przejść obojętnie obok ZOO, które we Wrocławiu jest wyjątkowo okazałe. Dzieciaki będą mogły na żywo zobaczyć króla zwierząt – lwa, którego wybieg znajduje się za szybą restauracji, a także cieszyć się widokiem uroczych lemurów znanych z bajki Madagaskar. Wycieczka do wrocławskiego kompleksu okaże się nie lada atrakcją dla dużych i małych!

7. Mikrokosmos

W okolicach Łodzi czeka na nas kolejna atrakcja – Park edukacyjny Mikrokosmos. To miejsce, w którym nasze dzieci będa mogły zobaczyć na własne oczy rzeźby różnorodnych owadów w realistycznych kształtach i wymiarach, a także olbrzymie eksponaty bakterii, których nie sposób dojrzeć gołym okiem. A wszystko to z dokładnym, edukacyjnym opisem. Na terenie parku znajdują się również woliery z ptakami, gdzie maluchy będa mogły podziwiać egzotyczne okazy papug czy bażantów. Park znajduje się na terenie pięknego kompleksu przyrodniczego, pełniąc jednocześnie funkcję ogrodu botanicznego. Ta olbrzymia dawka wiedzy z zakresu biologii będzie dla dzieci świetnym wstępem do poznania życia i funkcjonowania mikroorganizmów.

8. Malta Ski w Poznaniu

Słynna na całą Polskę poznańska Malta oferuje w sezonie letnim wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Znajdziemy tu letni tor saneczkowy, którego długość wynosi ponad 500 metrów, a także górską kolejkę Adrenaline osiągającą prędkość do 40km. Wśród atrakcji dla dzieci wymienić można również na atrakcyjny plac zabaw na świeżym powietrzu czy pole do mini golfa. Niemałą przygodą dla malucha będzie także szkoła Małego Kierowcy ze specjalnie przygotowanym układem drogowym. A po intensywnych aktywnościach możemy udać się z dziećmi na taras widokowy, na wystawę zegarów lub do kina letniego. 


Polska Centralna

9. Centrum Nauki Kopernik

Jeśli na naszej liście znajduje się wycieczka do Warszawy, to koniecznie należy ją rozpocząć od Centrum Nauki Kopernik. To fenomenalne miejsce jest prawdziwą skarbnicą naukowej rozrywki dla dzieci w różnym wieku. Zachwycające i niezwykle wciągające atrakcje dla dzieci sprawią, że nasz maluch nie będzie chciał opuścić tego miejsca! W ramach atrakcji dla najmłodszych można tu znaleźć fascynujące pokazy zjawisk z dziedziny biologii, fizyki, astronomii, muzyki i wielu innych, a także teatr robotyczny czy Teatr Wysokich Napięć. Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik to prawdziwa gratka dla każdego malucha, który interesuje się nauką oraz zjawiskami otaczającego go świata.

10. ZOO Safari Borysew

Gotowi na to, aby stanąć oko w oko z dziką przyrodą? Jeśli tak, pora wyruszyć do ZOO Safari W Borysewie znajdującym się niedaleko Poddębic w dolinie Neru. To miejsce zostało stworzone z myślą o miłośnikach dzikiej fauny, gdzie na 25 hektarach spotkać można około 500 przedstawicieli świata zwierząt. Oprócz głównej atrakcji, jaką jest oglądanie egzotycznych zwierząt, dzieciaki będą mogły pobawić się w figlarni, przejechać się ZOOKolejką, a także uczestniczyć w zajęciach praktycznych oraz odbyć przejażdżkę na kucu.


Wycieczka z dziećmi – o tym pamiętaj!

Wybierając się na weekendową wycieczkę z dziećmi pamiętaj, że warunki pogodowe mogą być zmienne, a prognoza pogody nie zawsze jest w stanie podać nam realną temperaturę. Ponadto w niektórych miejscach problemem może być zjedzenie ciepłego posiłku czy oddanie się podstawowej toalecie. Dlatego nie zapomnij zabrać ze sobą:

  • gumowców oraz płaszcza przeciwdeszczowego dla siebie i dziecka, 
  • dziecięcej chustki na głowę / czapeczki z daszkiem,
  • suchego prowiantu: kanapek, owoców w pudełku, termosu z herbatą,
  • chusteczek nawilżanych oraz zwykłych, 
  • kremu chroniącego przed promieniowaniem UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *