Kategorie

Producenci

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.

Dostawcy

Brak dostawców

Najnowsze Artykuły

Gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły

395 Odsłon 2 Polub
1 Opinia
Ocena:
5.0

Wiele osób wspomina lata spędzone w szkole z uśmiechem na twarzy i łezką w oku, jednak nie wszyscy należą do tej grupy. Szkoła może wywoływać w dzieciach również negatywne emocje i niechęć. Rodzice zawsze martwią się, gdy ich dziecko nie chce chodzić do szkoły. Co może być tego powodem i jak sobie z nim poradzić? Zobacz, co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły.

Ustal, co jest powodem tej niechęci do szkoły

Gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły, bardzo często coś się za tym kryje. Powodów może być wiele:

 • problem z nawiązywaniem relacji z kolegami,
 • brak obecności rodzica, tęsknota,
 • słabe oceny,
 • konflikt z nauczycielem,
 • prześladowania ze strony rówieśników,
 • problemy z przyswajaniem wiedzy,
 • nieusprawiedliwione godziny i strach przed konsekwencjami,
 • chęć bycia najlepszym i przerost ambicji.

Zadaniem rodzica jest jak najszybsze znalezienie tego problemu, który dotknął ich dziecko i staranie się go rozwiązać. Nie zawsze dziecko samo powie, co go gnębi, może być skryte i nie będzie chciało opowiadać o swoich emocjach. Wówczas należy skorzystać z pomocy pedagoga szkolnego lub psychologa dziecięcego, który może udzielić pomocnych wskazówek, jak rozmawiać z dzieckiem lub pomoże wspólnie znaleźć źródło powodu niechęci do szkoły.

Pomóż dziecku rozwiązać problem

Jeśli problemem twojego dziecka są relacje z kolegami, możesz zaprosić jego rówieśników na wspólny podwieczorek i podsunąć im ciekawą zabawę, podczas której wszyscy będą mogli bawić się wspólnie. Może taka swobodna relacja poza szkołą pomoże w przełamaniu lodów i nawiązaniu nowych przyjaźni?

Problem z nauką mogą rozwiązać korepetycje, które pomogą dziecku w nadrobieniu i zrozumieniu materiału, natomiast w załagodzeniu konfliktu z nauczycielem pomoże twoja rozmowa i wyjaśnienie sytuacji w obecności pedagoga szkolnego.

Naucz dziecko, w jaki sposób może poradzić sobie ze stresem. Na pewno pomogą sprawdzone techniki relaksacyjne, kontrola oddechu oraz pozytywne nastawienie do każdego dnia w szkole.

Bardzo często dzieci nie potrafią same poradzić sobie ze szkolnymi problemami i konsekwencją tego może być niechęć do szkoły. Tutaj niezbędna jest twoja ingerencja i pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Jak motywować dziecko do nauki

Niestety rodzice dzieci w wieku szkolnym borykają się z wieloma problemami, również z niechęcią i lenistwem do nauki. Jak poradzić sobie z tym problemem i jak zachęcić dziecko do nauki?

 • pokaż, że widzisz i doceniasz każdą zdobytą dobrą ocenę, każdy zaliczony test i poprawnie odrobione zadanie domowe,
 • przedstaw dziecku korzyści i perspektywy, jakie daje ukończenie szkoły oraz porozmawiaj z nim o konsekwencjach rezygnacji z nauki,
 • nie strasz,
 • nie oceniaj,
 • nie porównuj z innymi dziećmi,
 • używaj sformułowań, które zawierają pochwałę i ukrytą myśl, na przykład: „naprawdę bardzo ładnie dzisiaj odrobiłeś lekcje" - ukryta myśl: "mam nadzieję, że tak już będzie zawsze, wtedy naprawdę będę zadowolona i spokojna" lub „bardzo dobrze, że dostałeś piątkę z matematyki, ale ta trójka z polskiego to chyba wymaga poprawy".

Zainteresuj dziecko czytaniem

Wielu rodziców zastanawia się, jak zachęcić dziecko do czytania. Najprostszym i również najskuteczniejszym sposobem jest dobór odpowiedniej literatury. Jeśli twoje dziecko lubi zagadki i odkrywanie tajemnic, podsuń mu do przeczytania jedną z książek detektywistycznych, których na rynku jest naprawdę bardzo dużo. Potrafią tak wciągnąć czytelnika już od pierwszych stron, że trudno oderwać się od czytania. Może zaciekawią również i twoje dziecko?

A jeśli twoja pociecha lubi ciekawostki, historie lub podróże? Przedstaw mu kilka propozycji książek, które ją zainteresują i pomogą w znalezieniu odpowiedzi na pytania, które od dawna je nurtują.

Możesz spróbować również kupić dziecku komiks, książkę kucharską lub czasopismo motoryzacyjne - ważne, by odkryło radość z czytania i sprawiało mu to przyjemność. Później samo zacznie sięgać po kolejne pozycje.

Jeśli twoje dziecko nie chce czytać zadanych lektur i omija ten obowiązek szerokim łukiem, zaproponuj mu wspólne czytanie. Ty przeczytasz pierwszy rozdział, dziecko kolejny i tak na zmianę, wówczas nawet najgrubsza lektura szybko zostanie przeczytana.

Pamiętaj, że aby rozwiązać szkolne problemy twojego dziecka i zażegnać jego niechęć do szkoły i nauki potrzebne jest twoje zaangażowanie, twój czas oraz opanowanie i spokój.

Opublikowane w: Edukacja

Zostaw komentarz

Komentarze

 • Gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły
  Przez:Anna Dnia January 2nd 2018
  Ocena:
  5.0

  Miałam ten sam problem z synkiem gdy chodził do drugiej klasy. To prawda, czasem dziecku trzeba odpuścić. My rodzice chcemy żeby nasze dziecko chodziło ja w zegarku, było najlepszym uczniem, miało wiele zainteresowań, spełniało nasze niespełnione marzenia. Wtedy niestety dochodzi do sytuacji, że dziecko czuje, że nie spełnia naszych oczekiwań i się wycofuje. Tak było chyba po części z moim synem, nie chciał chodzić do szkoły, odrabianie lekcji stało się przykrym obowiązkiem. Na szczęście zorientowałam się w porę, odpuściłam mu, zaczęłam więcej chwalić, zaczęłam odrabiać z nim lekcje i czytać książki zamiast tylko wymagać. Wszystko szybko wróciło do normy, syn z radością idzie do szkoły, bo nie obawia się, że mnie zawiedzie. Przede wszystkim zaczęłam go słuchać, to jest najważniejsze. Do kogo powinno się zwrócić nasze dziecko z problemami jak nie do nas? Bardzo dobry i ważny dla nas rodziców artykuł.