Warning: Division by zero in /usr/home/safaristudio/domains/mamisie.pl/public_html/modules/ybc_blog/ybc_blog.php on line 3184 Podział obowiązków wychowawczych między matkę i ojca

Kategorie

Producenci

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.

Dostawcy

Brak dostawców

Najnowsze Artykuły

Podział obowiązków wychowawczych między matkę i ojca

1880 Odsłon 1 Polub
1 Opinia
Ocena:
5.0

Wspólna opieka nad dzieckiem to niezwykle ważny element rodzicielstwa.  Oboje rodziców już od pierwszych dni życia maleństwa powinni aktywnie uczestniczyć w jego pielęgnacji i wychowaniu nie tylko dlatego, by wzajemnie się wspierać w tym trudnym i odpowiedzialnym zadaniu, ale również po to, by zapewnić dziecku bliskość i kontakt zarówno z mamą, jak i tatą. Zobacz, jak podzielić obowiązki przy dziecku, aby każdy z opiekunów w podobnym stopniu brał udział w wychowaniu maluszka.

 

Wspólna opieka nad niemowlakiem

Już od pierwszych chwil od narodzin aż po wiek, kiedy dziecko będzie w stanie samodzielnie wykonać podstawowe czynności, minie sporo czasu, który będzie wymagał skupienia rodziców niemal przez 24 godziny na dobę. To z kolei oznacza, że rodzice muszą zorganizować przestrzeń domową oraz obowiązki w taki sposób, aby nie tylko zapewnić dziecku pełną opiekę, ale również mieć odpowiednią ilość czasu dla siebie oraz na sprawy związane z prowadzeniem domu czy z pracą zawodową.

 

Rzeczywistość pokazuje jednak, że świeżo upieczone mamy biorą większość rodzicielskich obowiązków na siebie, z jednej strony z własnego wyboru (“bo zrobię to lepiej”), a z drugiej - z braku wsparcia ze strony partnera (“ja chodzę do pracy, więc nie muszę pomagać”). W przypadku, gdy ojciec nie chce zajmować się dzieckiem lub cały czas szuka wymówek, że ma inne obowiązki na głowie, matka pod ciężarem opieki nad dzieckiem i w nieustannym zmęczeniu może zacząć negatywnie odbierać nową rzeczywistość czy nawet wpadać w stany depresyjne. Taka sytuacja może doprowadzić do wielu rozczarowań, a ostatecznie do kłótni i wzajemnego obwiniania się, co źle odbije się na całej rodzinie, a zwłaszcza na maleństwu. Dlatego jeszcze przed jego narodzinami powinniśmy wspólnie ustalić podział zadań, kierując się tym, co każde z rodziców potrafi robić najlepiej lub jakie ma możliwości.

 

Jak podzielić obowiązki przy noworodku?

Okres ten bywa najtrudniejszy zarówno dla rodziców, jak i maleństwa, które zderza się z nowym światem wokół siebie. Ważne jest wtedy wspólne wspieranie się w obowiązkach. Oczywiście nie wszystkimi zadaniami rodzice będą mogli się podzielić między sobą, np. karmieniem piersią, natomiast warto zorganizować je w taki sposób, aby zarówno mama, jak i tata byli uczestnikami tych ważnych momentów (rolą taty może być np. podawanie maluszka mamusi do karmienia). Jak więc możemy podzielić się obowiązkami przy noworodku w przypadku, gdy ojciec dziecka pracuje?

 


Przykładowe zadania mamy:

 • karmienie piersią,
 • pielęgnacja pępuszka,
 • wstawanie w nocy do maleństwa (aby tata mógł spokojnie przespać noc, gdy rano idzie do pracy)
 • wstawianie prania (gdy maluszek zaśnie)
 • zajmowanie się dzieckiem w ciągu dnia do powrotu z pracy taty
 • wizyty z maluszkiem u lekarza

 

Zadania taty:

 • kąpiel dziecka,
 • higiena akcesoriów (wyparzanie smoczka i butelek)
 • pomoc przy przewijaniu (oczywiście w porze, gdy tata jest już w domu)
 • zakupy do domu,
 • pomoc przy sprzątaniu,
 • prasowanie,
 • usypianie dziecka wieczorem (dzięki temu mama będzie miała chwilę dla siebie).

 

Jak podzielić obowiązki przy dziecku kilkumiesięcznym?

W przypadku noworodka naturalnie mama spędza z nim więcej czasu z racji tego, że maluszek zwyczajnie tego potrzebuje. Jednak gdy dziecko ma już kilka miesięcy, tata może bez problemu zaangażować się w zadania, które do tej pory były domeną mamy. Można wtedy zamienić się pewnymi zadaniami tak, aby mama mogła częściej oderwać się od ciągłego czuwania przy dziecku i zająć myśli czymś innym. Na przykład bez problemu popołudniowe karmienie z butelki może należeć do taty, a w tym czasie mama może przygotować kolację. Tata może również pobawić się z maluszkiem, podczas gdy mama wyskoczy wtedy na zakupy (i przy okazji kupi sobie coś dla siebie: nowy kosmetyk, ciuch czy kilka ulubionych magazynów). W weekend, gdy oboje rodziców są w domu, większość obowiązków można wykonywać wspólnie, na przykład wyjście z maluszkiem na spacer, zrobienie niezbędnych zakupów czy wspólna zabawa z dzieckiem.

 

Wychowanie i opieka nad dzieckiem to z jednej strony bardzo odpowiedzialne zadanie, a z drugiej - momenty w życiu, które już nigdy nie wrócą, dlatego warto wykorzystać każdą chwilę, aby aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym mimo zmęczenia, które z pewnością odczuje zarówno mama, jak i tata. Budowanie więzi z dzieckiem i jednocześnie poszanowanie nawzajem swoich uczuć między rodzicami dziecka zaowocuje wychowaniem wspaniałego człowieka, który kiedyś doceni nasz wkład i zaangażowanie ww stworzenie wokół niego prawdziwej rodzinnej atmosfery.

Opublikowane w: Macierzyństwo

Zostaw komentarz

Komentarze

 • To nie takie proste;)
  Przez:Basia Dnia May 16th 2018
  Ocena:
  5.0

  Jestem mamą dwójki dzieci i z doświadczenia wiem, jak ciężko wyegzekwować od męża jego obowiązki, bo zawsze coś... stres w pracy, problemy z samochodem... Ostatecznie to tatuś okazuje się tym do zabawy, a mamusia do prania, sprzątania i zakazywania jedzenia słodyczy :)