Niemowlę w domu – jak zorganizować sobie czas

niemowlę w domu

Mała istotka, która dopiero pojawiła się na świecie, taka bezbronna
i cudowna… a jednak potrafi sporo namieszać i przewrócić dotychczasowy plan dnia do góry nogami. Nic już nie jest takie samo… to prawda, jest dużo lepsze!

Zobacz, jak zorganizować sobie dzień w domu z niemowlakiem.

Poranki bywają trudne

Dzień każdej mamy rozpoczyna się, gdy wstaje niemowlę, oczywiście jeśli jest to godzina 4 lub 5 rano, to postaraj się zrobić wszystko, by maluszek jeszcze przynajmniej na 2 godziny zasnął. Najlepiej zasłonić zasłony lub rolety
i zminimalizować wszystkie hałasy. Przyda się również butelka ciepłego mleka lub matczyna pierś, kilka chwil przytulania… i powinno się udać.

Poranki bywają trudne i w dużej mierze zależą od tego jak spało nasze dziecko. Jeśli budziło się często, marudziło, bo z różnych powodów nie mogło spać, to nic dziwnego, że mamy bywają niewyspane i bez siły. Wtedy najlepiej uśmiechnąć się do siebie i powiedzieć „jestem mamą, dam radę” …i tak właśnie będzie dasz radę, bo mamy są niezniszczalne i mają swoją super moc.

Wspólne śniadanko

Wiele mam zastanawia się ile powinien jeść noworodek i w jakich odstępach czasu. Sprawa jest bardzo prosta jeśli karmisz piersią, ponieważ wówczas to niemowlę samo decyduje kiedy chce jeść i domaga się piersi. Pediatrzy mówią, że jest to karmienie na żądanie i należy dopasować się do malucha. Najczęściej noworodki upominają się o pierś co 1,5-2 godziny, co daje nam 10-12 karmień na dobę. Pamiętaj, że karmienie powinno trwać maksymalnie 20 minut, po 10 minut z każdej piersi.

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym to musisz pilnować odstępów czasu i podawać dziecku butelkę co 3 godziny. W 4-7 dobie życia, czyli zaraz gdy przyjdziesz z maluchem ze szpitala, możesz przygotować mu 60-70 ml mleka modyfikowanego. W czternastej dobie maluszek będzie wypijał już 100 ml i więcej. Dieta noworodka ogranicza się jedynie do mleka matki lub mleka modyfikowanego, ale z czasem będziesz mogła zastępować porcję mleka obiadkami, kaszką, deserkami i owocami, dzięki temu dieta twojego dziecka będzie bardziej urozmaicona.

Nie zapomnij pomyśleć również o sobie! Znajdując wygodną pozycje do karmienia będziesz mogła w tym czasie również sama zjeść, dlatego nie zapomnij przygotowując mleko dla noworodka, przygotować także kanapki dla siebie.

Lista rzeczy pilnych

Pamiętaj, że gdy w domu pojawia się noworodek, to nic nie jest już takie samo. Teraz musisz nauczyć się wybierać najważniejsze wśród ważnych spraw
i dobrze selekcjonować obowiązki domowe. Nie codziennie uda ci się ugotować obiad, zrobić pranie i zakupy, a twój dom to teraz główne centrum dowodzenia świeżo upieczonej mamy, ma być praktycznie i względnie czysto, niekoniecznie idealnie.

Każdego dnia postaraj się wybrać wśród tych najpilniejszych obowiązków te, które chcesz zrealizować. Jeśli wczoraj ugotowałaś obiad na dwa dni, albo ktoś życzliwy cię nim obdarował to dziś jesteś już zwolniona z gotowania. Ten czas możesz przeznaczyć na zrobienie prania lub posprzątanie, sama najlepiej wiesz co jest dzisiaj najpilniejsze. Nie przesadzaj z ilością obowiązków, wybierz maksymalnie dwa. Podczas drzemki malucha będziesz miała chwilę, by zrobić to, co wcześniej zaplanowałaś.

Spacer, połącz przyjemne z pożytecznym

Spacer z noworodkiem możesz wykorzystać również na zrobienie zakupów. Oczywiście nie chodzi tutaj o wielkie zakupy na cały tydzień, ale jakieś drobne, te najpotrzebniejsze, które zmieszczą się w koszu wózka. Jeśli planujesz zrobić dzisiaj obiad, sprawdź czy masz wszystkie potrzebne składniki, a może planowałaś zrobić pranie… zobacz czy na pewno masz proszek i płyn do płukania? Musisz iść do apteki albo na pocztę? Spacer to właśnie ta część dnia, kiedy możesz załatwić sprawy poza domem.

Jak przygotować się do spaceru z noworodkiem

Świeże powietrze sprzyja zdrowiu dzieci i pozwala im nabierać odporności, dlatego wychodzenie z maluchem na spacer jest bardzo ważne. Pamiętaj jednak o kilku ważnych rzeczach zanim wyruszysz na pierwszy spacer z noworodkiem.

• w okresie jesienno zimowym przed wyjściem na spacer powinnaś hartować noworodka przez około 7 dni, ubierz go odpowiednio i powoź
w wózku przez 15 minut przy otwartym oknie

• z noworodkami nie powinno się wychodzić na spacer, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni, a starsze dzieci lepiej zostawić w domu gdy spada poniżej -5 stopni C

 • uważaj na wiatr, który może być dużym zagrożeniem, zwłaszcza dla noworodka oraz na upalne słońce i zbyt wysokie temperatury

• w lecie najlepiej wyjść na spacer wcześnie rano lub wieczorem, gdy jest chłodniej lub wybrać się do parku, gdzie znajdziesz wiele cienia wśród drzew. 

• pierwszy spacer nie powinien być dłuższy niż 20 minut

• na każdy spacer zawsze zabierz ze sobą torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami, jak chusteczki, pampersy, pieluszka tetrowa, ubranka na zmianę, smoczek, kocyk itp.

Na obiadek do domu

Po powrocie do domu przychodzi czas na obiadek, nie tylko dla niemowlaka, ale również dla ciebie. Pamiętaj, że twój organizm cały czas regeneruje się jeszcze po ciąży, która była dla niego bardzo dużym obciążeniem, dlatego zwłaszcza w okresie połogu powinnaś o siebie szczególnie dbać, również poprzez regularne jedzenie. 

Najedzony maluszek, którego dodatkowo zmęczyło także świeże powietrze na pewno zrobi sobie teraz krótką drzemkę, a ty będziesz mogła zrobić to, co wcześniej zaplanowałaś lub po prostu odpocząć przy filiżance kawy lub herbaty.

Wieczorna organizacja

Wiele czynności, związanych z kąpielą, wieczornym karmieniem oraz usypianiem zmusza do organizacji i zachowania ustalonej kolejności. Pora wieczorna dla noworodka powinna rozpocząć się już ok. godziny 18 i jak wszystko dobrze pójdzie o 19 maluszek powinien już spać, a ty możesz w tym czasie spokojnie dokończyć to, co nie udało ci się zrobić w ciągu dnia.

Wieczorne czynności najlepiej zacząć od kąpieli noworodka. Zadbaj
o spokojną, relaksującą atmosferę i ścisz wszystkie domowe sprzęty. Woda
w wanience noworodka powinna wynosić około 37 stopni. Pamiętaj również, by do mycia delikatnej skóry dziecka używać jedynie kosmetyków dedykowanych dzieciom od pierwszego dnia życia. Kąpiel powinna trwać od 10 do 15 minut, nie więcej. Pamiętaj, że zbyt długie wylegiwanie w wodzie może zdenerwować malucha, który już zaczyna myśleć o kolacji. Następnie:

• delikatnie wysusz noworodka miękkim ręcznikiem, 

• wysmaruj oliwką lub balsamem, 

• ubierz w wygodną, bawełnianą piżamkę, na przykład pajaca

• pamiętaj również o higienie uszy, nosa i pępuszka

• posmaruj główkę dziecka oliwką i uczesz, nawet jeśli ma zaledwie kilka       włosków.

Wieczorna kolacja.

Bardzo ważnym elementem wieczoru jest kolacja maluszka. Powinna ona przebiegać w ciszy i przy przygaszonym świetle. To czas na wyciszenie
i przygotowanie malucha do snu. To również chwila wyciszenia dla ciebie
i moment, by chwilę odpocząć.

Większość noworodków w trakcie kolacji już zasypia. Jeśli jednak maluszek na kolację dostał mleko modyfikowane powinno mu się odbić nim położysz je do łóżeczka. Jeśli po dłuższej chwili noszenia i poklepywania po pupie noworodkowi się nie odbije, połóż go na brzuszku, będzie to najbezpieczniejsza pozycja, gdyby miało mu się ulać.

Dobranoc

Zastanawiałaś się ile śpi noworodek, ile powinno spać 3 miesięczne dziecko i jak zmienia się ten czas biorąc pod uwagę wiek dziecka. Noworodki, śpią bardzo dużo, średnio od 16-20 godzin na dobę. Pamiętaj jednak, że nie możesz pozwolić, by maluch spał dłużej niż 3-4 godziny. Powinnaś po tym czasie obudzić go na karmienie, to bardzo ważne ponieważ zbyt długie przerwy między posiłkami mogą powodować spadek poziomu cukru we krwi. Konsekwencją tego może być osłabienie, zmęczenie i zwiększona senność dziecka, dlatego po każdym karmieniu nastaw sobie budzik na 3 godziny, by nie przegapić pory kolejnego karmienia. Pilnować snu malucha powinnaś przez
5 pierwszych tygodni życia, jeśli maluszek będzie dobrze przybierał na wadze, możesz pozwolić mu na przesypianie nawet całych nocy.

3 miesięczne dziecko śpi już znacznie mniej, bo od 9 do 12 godzin i może robić sobie dodatkowo dwie krótsze drzemki w ciągu dnia. Z czasem pory snu twojego dziecka będą się już ustabilizować i zacznie zasypiać o podobnych godzinach, wówczas będzie ci łatwiej zaplanować cały dzień i lepiej podzieli wszystkie obowiązki. Na razie daj sobie dużo luzu, pozwól sobie na odpoczynek, drzemkę w ciągu dnia i …. Ciesz się macierzyństwem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *