Jak nauczyć dziecko empatii

empatia dziecka

Wszyscy rodzice marzą o tym, by ich dzieci wyrosły na mądrych, życzliwych ludzi, którzy pomogą drugiemu człowiekowi w potrzebie i będą wrażliwi na krzywdę innych. Nauka tych najważniejszych wartości nie jest łatwa i wymaga bardzo długiego procesu, który warto rozpocząć jak najwcześniej.

Zobacz, jak nauczyć dziecko empatii.

Na naukę empatii nigdy nie jest za wcześnie

Na wpajanie dziecku tych najważniejszy wartości, jak bycie uczciwym, dobrym dla innych, prawdomównym i wrażliwym na krzywdę innych nigdy nie jest za wcześnie, ponieważ brak empatii u dziecka sprawi, że może ono  nie rozumieć uczuć i myśli innych, a czasem wręcz świadomie je lekceważyć.  

Już dwuletnie dziecko potrafi zauważyć, że drugiej osobie jest przykro, jest smutna, płacze… dzieje jej się krzywda i potrzebuje pomocy, wsparcia. Bardzo często malutkie dzieci potrafią przytulić, pocałować, gdy widzą łzy innej osoby. Same stają się smutne, ponieważ emocje drugiej osoby tak silnie na nie oddziałują. To najlepszy dowód na to, że empatię potrafią odczuwać nawet najmniejsze dzieci, które chociaż dopiero zaczynają uczyć się życia, to jednak są bardzo wrażliwe na emocje, które przeżywają inni.

Bądź przykładem do naśladowania

To, w jaki sposób dziecko zareaguje na krzywdę drugiej osoby w dużej mierze zależy od rodziców i najbliższych mu osób. To właśnie rodzice są pierwszymi osobami, które dziecko stara się naśladować i jeśli oni sami nie będą potrafili być wrażliwymi na uczucia drugiej osoby, to ciężko będzie nauczyć tego także dzieci. 

Najlepszym sposobem na nauczenie dziecka empatii jest dawanie mu dobrego przykładu w codziennym życiu. Nie trzeba wiele, bo okazywać pomoc
i wsparcie innym można przecież na wiele sposobów, na przykład oddając niepotrzebne ubrania biednym, dzieląc się produktami spożywczymi przy okazji Świąt Wielkanocnych, kupując chleb dla osoby proszącej o jedzenie, nie odwracając się na widok osób, które proszą nas o pomoc lub gdy widzimy, że drugiej osobie dzieje się krzywda. Dzieci powinny widzieć, jak rodzice pomagają innym osobom, że jest to pomoc bezinteresowna, ale może dawać  dużą satysfakcję.

Rozmawiaj o trudnych sytuacjach

Są sytuacje, kiedy dzieci nie rozumieją, dlaczego należy pomóc i niektóre osoby bardzo potrzebują właśnie nasze pomocy. Dlatego też należy dzieciom tłumaczyć, że nie wszyscy mają tyle pieniążków, by starczyło im na ubrania, na jedzenie czy zabawki. Z takimi osobami należy się dzielić i pomagać w miarę możliwości.

Bardzo często ludzi spotykają sytuacje losowe, jak ciężka choroba, utrata pracy lub po prostu zbyt małe zarobki, które nie zapewniają życia na odpowiednim poziomie. Nie oznacza to wcale, że takie osoby są gorsze, są takie same jak my, tyle, że potrzebują naszego wsparcia, by żyło im się lepiej.
Z dziećmi trzeba rozmawiać i tłumaczyć im, dlaczego tak ważna jest pomoc innym, by zrozumiały, jak wiele oznacza to dla potrzebujących.

Namawiaj dziecko do pomocy innych

Warto zachęcać dzieci, by pomagały innym i były wrażliwe na nieszczęście. Okazji, by dziecko mogło zaangażować się w pomoc potrzebującym jest bardzo wiele:

• zanieś z dzieckiem karmę do schroniska dla psów

• upieczcie ciasteczka na Wigilię dla biednych

• niech dziecko odda zabawki, którymi już się nie bawi biednym dzieciom

• przesortujcie wspólnie ubranka i te już za małe zanieście na przykład do
          punktu Caritas

• zabierz dziecko do ośrodków, gdzie będzie mogło wspólnie bawić się
          z dziećmi niepełnosprawnymi

• zachęcaj dziecko do pomocy osobom starszym

• niech dziecko pomoże babci w porządkach, pościera kurze, wyrzuci
            śmieci

• może pomóc również dziadkowi w pracy w ogrodzie, na przykład przy
          sadzeniu, plewieniu czy podlewaniu.

Nauka empatii przez zabawę

Ponieważ dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę, można podsuwać im zabawki, które uczą empatii. Dziewczynkom na pewno spodobają się lalki interaktywne, które będą mogły karmić, przytulać, kłaść spać, ubierać, rozmawiać z nimi i okazywać im uczucia. To doskonała lekcja odpowiedzialności, systematyczności, a także bycia obowiązkowym. Chociaż to tylko zabawki, to dziecko będzie starało się zajmować nimi najlepiej, jak tylko potrafi.

Doskonałym pomysłem dla chłopca i dziewczynki będą zwierzątka interaktywne, które dla wielu dzieci stają się prawdziwym, wiernym przyjacielem. W ten sposób dzieci uczą się okazywania uczuć, stają się bardziej wrażliwe i chcą bezinteresownie się nimi opiekować. 

Zabawki interaktywne, które reagują na dotyk, dźwięki lub określone gesty, są doskonałym sposobem na naukę dziecka nie tylko empatii, ale również nowych obowiązków oraz odpowiedzialności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *