Jak zachęcić dziecko do nauki?

nauka dziecka

Gdy pojawia się szkoła i dzieci muszą zmierzyć się z przyswajaniem dużej ilości wiedzy, to przed rodzicami staje trudne zadanie do wykonania. Muszą oni bowiem zachęcić swoje dziecko do nauki. Nie zawsze jest to proste, czasem wymaga sporo kreatywności i wysiłku.

Zobacz, jak zmotywować dziecko do nauki.

Nie zmuszaj, zachęcaj!

Tak naprawdę już w przedszkolu nasze dzieci rozpoczynają drogę edukacji i poznają literki i cyferki, jednak najczęściej na tym etapie nauka przypomina bardziej zabawę.

W szkole sytuacja się zmienia i dziecko zaczyna być już świadome obowiązku nauki. Nie zawsze spotyka się to z aprobatą świeżo upieczonego ucznia, który do tej pory mógł się beztrosko bawić, a teraz musi się podporządkować, wyciszyć i skupić na nauce. Jak motywować dziecko do nauki, by widziało w tym procesie również pozytywne aspekty?

Najważniejsze to nie zmuszać dziecka, ale zachęcać do nauki
i poznawania nowych rzeczy. Pamiętajmy bowiem, że jest to dla dziecka nowa sytuacja, z którą musi się oswoić. Zmuszanie w tym przypadku na pewno nie pomoże, a nawet może pogorszyć sytuację, zwłaszcza w przypadku krnąbrnych
i upartych charakterów, które będą chciały postawić na swoim.

Służ wsparciem i pomocą

Wielu rodziców nie wie, jak pomóc dziecku w nauce, jak je zmotywować. Czasem naprawdę nie trzeba wiele, wystarczy być obok i wspierać. Jeśli dziecko nie rozumie danego zadania, pomóż mu znaleźć właściwe rozwiązanie. Postaraj się nakierować go w taki sposób, by samo znalazło dobrą odpowiedź. Nie wyręczaj dziecka w lekcjach, nie odrabiaj ich za niego. To nie jest dobra pomoc, a jedynie pokazanie dziecku nieuczciwego wyjścia z trudnej sytuacji.

Bycie mądrym jest cool

Bardzo często dzieci oceniają się nawzajem na podstawie lepszych zabawek, firmowych ubrań czy bogatszych rodziców. Z reguły taka ocena innych nie jest jednak w żaden sposób obiektywna, a nawet może być krzywdząca. Wytłumacz dziecku, że to jak wygląda, ile ma zabawek czy firmowych ubrań wcale nie jest ważne, bo w życiu liczą się o wiele cenniejsze wartości jak uczciwość, szacunek dla innych i wiedza, którą się zdobyło. Bycie mądrym jest fajne, bo osoby, które mają coś mądrego do powiedzenia zawsze są cool.

Pokaż dziecku, że nauka jest interesująca

Wiele dzieci uważa, że szkoła jest nudna, a odrabianie zadań domowych to kara. Wcale nie musi tak być. Jeśli nie wiesz, jak zmotywować dziecko do nauki i sprawić, by zaczęło się nią interesować, wykorzystaj wolną chwilę
i zabierz je w interesujące miejsce, które będzie wiązać się z przerabianym materiałem. Może to być muzeum, kopalnia, centrum doświadczeń, a nawet zabytkowe zamki. Chodzi o to, by dziecko mogło namacalnie doświadczyć nowych rzeczy, a nie tylko posłuchać o nich na lekcjach lub przeczytać
w podręcznikach.

Wytłumacz dziecku, że nauka jest wyzwaniem, które warto podjąć

Dzieci lubią wyzwania i osiąganie założonych celi, warto więc przedstawić dziecku zdobywanie nowej wiedzy, odrabianie lekcji czy przygotowanie się do sprawdzianu właśnie jako nowe wyzwanie. Oczywiście nie każde wyzwanie jest proste i łatwe do osiągnięcia. Czasem wymaga ono poświęcenia większej ilości czasu lub większego wysiłku i zaangażowania, ale nie warto się zniechęcać, bo na końcu tej ciężkiej drogi zawsze czeka nagroda
w postaci satysfakcji i dobrej oceny.

Nauka jest gwarancją lepszej przyszłości.

Chociaż przed dziećmi jeszcze wiele lat nauki, to warto już od pierwszych lat szkoły wpajać im, że pracują na swoją przyszłość. To jakie wyniki w nauce osiągną, jaką szkołę skończą i ile wiedzy zdołają przyswoić, będzie miało wpływ na ich przyszły zawód, a tym samym na standard życia i zadowolenie
z niego. Nauka pomoże im osiągnąć wszystko co sobie zaplanują i spełnić ich marzenia, warto więc podjąć to wyzwanie i wytrwale pokonywać kolejne etapy.

Stwórz dziecku odpowiednie warunki do nauki

Bardzo często dziecko nie chce się uczyć, ponieważ nie ma do tego odpowiednich warunków. Brak miejsca do nauki, gdzie panuje cisza, spokój
i nie ma różnego rodzaju rozpraszaczy, które nie pozwalają się skupić, może być kluczowym problemem. Pamiętaj więc, że gdy przyjdzie czas na naukę, dziecko musi odłożyć zabawki, wyłączyć telewizor i muzykę i zająć się jedynie nauka, w ciszy i spokoju.

Ustal czas na naukę

Aby nauka była owocna, dziecko musi się skupić na nauce nowych rzeczy i nie zajmować się w tym czasie innymi sprawami. Warto więc ustalić godziny nauki, kiedy dziecko będzie zajmowało się jedynie odrabianiem lekcji
i przyswajaniem nowych wiadomości. W tym czasie nie możesz poprosić je, by wyrzuciło śmieci czy posprzątało swój pokój. Nie może być to również pora obiadu czy podwieczorku, ponieważ gdy dziecko oderwie się od nauki to trudniej będzie  mu do niej wrócić.

Pamiętaj, że oprócz czasu na naukę dziecko powinno mieć również chwile na zabawę. To będzie także czas relaksu i odpoczynku, również od nauki.

Chwal za sukcesy w nauce

Dzieci chętniej się uczą, gdy zauważamy ich postępy i chwalimy za zdobycie nowych umiejętności. Powiedz dziecku, że jesteś z niego dumny, gdy w dzienniczku pojawi się nowa piątka lub pochwała od nauczyciela, niech wie, że widzisz jego starania i doceniasz ciężką pracę.

W tej kwestii nie można jednak przesadzać i nie chwalić dziecka również za średnie oceny lub po prostu za brak jedynek, ponieważ będzie myślało, że masz wobec niego niskie oczekiwania i że wcale nie musi przykładać się do nauki. Można więc w ten sposób uzyskać zupełnie odwrotny efekt, który na pewno nie zachęci dziecka do nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *