Jak wybrać idealną nianię dla dziecka?

niania

Wybór opiekunki dla dziecka nie jest łatwą sprawą. W końcu osobie tej mamy zamiar powierzyć naszą pociechę, którą do tej pory mieliśmy cały czas na oku. Niania musi więc budzić nasze pełne zaufanie, dzięki któremu bez wyrzutów sumienia będziemy mogli wrócić do życia zawodowego. Zobacz, jak wybrać opiekunkę do dziecka, która spełni nasze oczekiwania. 

Gdzie szukać kandydatek na opiekunkę dla dziecka?

Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie godnej zaufania niani jest kierowanie się referencjami znajomych, przyjaciół i rodziny. To właśnie oni mogą zarekomendować sprawdzoną kandydatkę, z którą współpracowali, a także podzielić się własnymi doświadczeniami związanymi z powierzeniem danej osobie swoich dzieci.

Innym sposobem na to, jak znaleźć opiekunkę do dziecka jest skorzystanie z możliwości, jakie daje internet. Przykładowo na Facebooku można znaleźć grupy skupiające mamy, które z pewnością będą w stanie polecić opiekunkę do dziecka w danej lokalizacji. Wystarczy zadać grupie pytanie, określając swoje wymagania odnośnie potencjalnej kandydatki, a z pewnością doświadczone w tym temacie mamy polecą nam sprawdzoną osobę.

Jeśli powyższe sposoby okażą się nieskuteczne, pozostaje nam jeszcze skorzystanie z usług agencji opiekunek, których zadaniem jest rekrutacja wykwalifikowanych niań. W tym przypadku musimy liczyć się z wyższymi kosztami, jednak z pewnością jest to usługa godna uwagi, gdyż istnieje dużo większa szansa na zatrudnienie opiekunki, która nie tylko spełni nasze oczekiwania, ale również będzie posiadała odpowiednie kompetencje sprawdzone przez specjalistów.

Jakie kwalifikacje powinna mieć opiekunka do dziecka?

Warto wiedzieć, że opiekunka do dziecka nie musi posiadać specjalnego przygotowania pedagogicznego czy też studiów wyższych, które są ukierunkowane na pracę z dziećmi. Mimo iż nie istnieją żadne wymogi formalne dotyczące pracy w charakterze niani, to jednak osoba, której powierzymy nasze dziecko, powinna mieć udokumentowane doświadczenie w pracy z dziećmi w danym przedziale wiekowym. Oczywiście dodatkowo mile widziane będzie wykształcenie pedagogiczne, które będzie gwarancją tego, iż opiekunka posiada odpowiednią wiedzę dotyczącą wychowania i psychologii dziecięcej, co z pewnością będzie niosło szereg korzyści w trakcie jej pracy.

Tym, o czym nie możemy zapomnieć zatrudniając nianię, jest jej minimalny wiek. Otóż niania musi mieć ukończone 18 lat, a więc musi być osobą pełnoletnią, biorąc pełną odpowiedzialność za pozostawione pod jej opieką dziecko.

Od przyszłej opiekunki naszego dziecka powinniśmy oczekiwać umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu, w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia naszego dziecka, będzie ona w stanie szybko zareagować i tym samym zapewnić bezpieczeństwo naszej pociechy.

Jeśli chodzi o inne kwalifikacje i umiejętności, to te będziemy musieli ocenić podczas spotkania z daną osobą. Na pewno należy zwrócić uwagę na to, czy kandydatka na nianię jest osobą odpowiedzialną, czy łatwo nawiązuje kontakt z dziećmi oraz czy przy pierwszej styczności nasze dziecko zaaprobowało jej obecność. Ponadto istotne jest, aby niania była osobą w pełni sprawną fizycznie i psychicznie. Opieka nad dzieckiem, zwłaszcza obcym, to ogromna odpowiedzialność, dlatego musi mieć pewność, że poradzi sobie ona w każdej sytuacji, wymagającej sprawności, refleksu i opanowania.

O co zapytać kandydatkę na nianię podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Gdy już uda nam się zebrać kilka kandydatur, czas na najważniejszy etap – rozmowę kwalifikacyjną. Ta powinna być przeprowadzona w naszym domu i najlepiej w obecności naszego dziecka, abyśmy mogli obserwować, jak maluszek reaguje na nową osobę.
Rozmowy nie przeprowadzajmy w pośpiechu, zaplanujmy sobie na nią odpowiednią ilość czasu, aby zdążyć omówić wszelkie kwestie związane z przyszłymi obowiązkami i naszymi oczekiwaniami. Warto również zostawić kandydatkę na kilka minut z naszym dzieckiem, by sprawdzić, czy maluszek będzie się czuł w jej towarzystwie komfortowo i nie będzie panikował, nie widząc w pobliżu rodziców.

Podczas rozmowy zapytajmy kandydatkę o następujące kwestie:

  • jakie ma doświadczenie w opiece nad dziećmi (udokumentowane oraz nieudokumentowane, np. posiadanie młodszego rodzeństwa),
  • jakie ma doświadczenie zawodowe – poprzednie miejsca pracy,
  • poprośmy ją o odpowiedź na pytanie, jak poradziłaby sobie z konkretnym problemem związanym z dzieckiem, np. gdy dziecko wpadnie w histerię i zacznie krzyczeć,
  • zapytajmy ją (bardzo delikatnie i z wyczuciem), czy są jakieś kwestie związane z jej zdrowiem, o których powinniśmy wiedzieć, np. cukrzyca, epilepsja etc.

Oczywiście pytań może nam się nasunąć dużo więcej. Natomiast wybór niani w większości przypadków dyktowany jest naszą wewnętrzną intuicją. Rodzice podświadomie najlepiej wiedzą, kto jest godny zaufania i komu mogą ze spokojnym sumieniem powierzyć opiekę nad ich dzieckiem. Jeśli bowiem cokolwiek wzbudzi naszą nieufność i podejrzliwość, prawdopodobnie to nie będzie odpowiednia kandydatka.

Wybór niani to proces, na który musimy dać sobie odpowiednio dużo czasu. Nie spieszmy się z wyborem, gdyż ten dokonany pochopnie będzie powodem naszego stresu i ciągłej obawy o nasze maleństwo, uniemożliwiając w ten sposób skupienie się na sprawach zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *