Podział obowiązków wychowawczych między matkę i ojca

wychowanie dziecka

Wspólna opieka nad dzieckiem to niezwykle ważny element rodzicielstwa.  Oboje rodziców już od pierwszych dni życia maleństwa powinni aktywnie uczestniczyć w jego pielęgnacji i wychowaniu nie tylko dlatego, by wzajemnie się wspierać w tym trudnym i odpowiedzialnym zadaniu, ale również po to, by zapewnić dziecku bliskość i kontakt zarówno z mamą, jak i tatą. Zobacz, jak podzielić obowiązki przy dziecku, aby każdy z opiekunów w podobnym stopniu brał udział w wychowaniu maluszka.

Wspólna opieka nad niemowlakiem

Już od pierwszych chwil od narodzin aż po wiek, kiedy dziecko będzie w stanie samodzielnie wykonać podstawowe czynności, minie sporo czasu, który będzie wymagał skupienia rodziców niemal przez 24 godziny na dobę. To z kolei oznacza, że rodzice muszą zorganizować przestrzeń domową oraz obowiązki w taki sposób, aby nie tylko zapewnić dziecku pełną opiekę, ale również mieć odpowiednią ilość czasu dla siebie oraz na sprawy związane z prowadzeniem domu czy z pracą zawodową.

Rzeczywistość pokazuje jednak, że świeżo upieczone mamy biorą większość rodzicielskich obowiązków na siebie, z jednej strony z własnego wyboru (“bo zrobię to lepiej”), a z drugiej – z braku wsparcia ze strony partnera (“ja chodzę do pracy, więc nie muszę pomagać”). W przypadku, gdy ojciec nie chce zajmować się dzieckiem lub cały czas szuka wymówek, że ma inne obowiązki na głowie, matka pod ciężarem opieki nad dzieckiem i w nieustannym zmęczeniu może zacząć negatywnie odbierać nową rzeczywistość czy nawet wpadać w stany depresyjne. Taka sytuacja może doprowadzić do wielu rozczarowań, a ostatecznie do kłótni i wzajemnego obwiniania się, co źle odbije się na całej rodzinie, a zwłaszcza na maleństwu. Dlatego jeszcze przed jego narodzinami powinniśmy wspólnie ustalić podział zadań, kierując się tym, co każde z rodziców potrafi robić najlepiej lub jakie ma możliwości.

Jak podzielić obowiązki przy noworodku?

Okres ten bywa najtrudniejszy zarówno dla rodziców, jak i maleństwa, które zderza się z nowym światem wokół siebie. Ważne jest wtedy wspólne wspieranie się w obowiązkach. Oczywiście nie wszystkimi zadaniami rodzice będą mogli się podzielić między sobą, np. karmieniem piersią, natomiast warto zorganizować je w taki sposób, aby zarówno mama, jak i tata byli uczestnikami tych ważnych momentów (rolą taty może być np. podawanie maluszka mamusi do karmienia). Jak więc możemy podzielić się obowiązkami przy noworodku w przypadku, gdy ojciec dziecka pracuje?


Przykładowe zadania mamy:

  • karmienie piersią,
  • pielęgnacja pępuszka,
  • wstawanie w nocy do maleństwa (aby tata mógł spokojnie przespać noc, gdy rano idzie do pracy)
  • wstawianie prania (gdy maluszek zaśnie)
  • zajmowanie się dzieckiem w ciągu dnia do powrotu z pracy taty
  • wizyty z maluszkiem u lekarza

Zadania taty:

  • kąpiel dziecka,
  • higiena akcesoriów (wyparzanie smoczka i butelek)
  • pomoc przy przewijaniu (oczywiście w porze, gdy tata jest już w domu)
  • zakupy do domu,
  • pomoc przy sprzątaniu,
  • prasowanie,
  • usypianie dziecka wieczorem (dzięki temu mama będzie miała chwilę dla siebie).

Jak podzielić obowiązki przy dziecku kilkumiesięcznym?

W przypadku noworodka naturalnie mama spędza z nim więcej czasu z racji tego, że maluszek zwyczajnie tego potrzebuje. Jednak gdy dziecko ma już kilka miesięcy, tata może bez problemu zaangażować się w zadania, które do tej pory były domeną mamy. Można wtedy zamienić się pewnymi zadaniami tak, aby mama mogła częściej oderwać się od ciągłego czuwania przy dziecku i zająć myśli czymś innym. Na przykład bez problemu popołudniowe karmienie z butelki może należeć do taty, a w tym czasie mama może przygotować kolację. Tata może również pobawić się z maluszkiem, podczas gdy mama wyskoczy wtedy na zakupy (i przy okazji kupi sobie coś dla siebie: nowy kosmetyk, ciuch czy kilka ulubionych magazynów). W weekend, gdy oboje rodziców są w domu, większość obowiązków można wykonywać wspólnie, na przykład wyjście z maluszkiem na spacer, zrobienie niezbędnych zakupów czy wspólna zabawa z dzieckiem.

Wychowanie i opieka nad dzieckiem to z jednej strony bardzo odpowiedzialne zadanie, a z drugiej – momenty w życiu, które już nigdy nie wrócą, dlatego warto wykorzystać każdą chwilę, aby aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym mimo zmęczenia, które z pewnością odczuje zarówno mama, jak i tata. Budowanie więzi z dzieckiem i jednocześnie poszanowanie nawzajem swoich uczuć między rodzicami dziecka zaowocuje wychowaniem wspaniałego człowieka, który kiedyś doceni nasz wkład i zaangażowanie ww stworzenie wokół niego prawdziwej rodzinnej atmosfery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *