Jak nauczyć dziecko mówić

nauka mówienia

Małe dzieci uwielbiają słuchać głosu swoich rodziców i chociaż nie potrafią jeszcze im odpowiedzieć, to jednak rozumieją znaczenie wielu słów. Oczywiście to czy dziecko zacznie mówić szybciej czy później uwarunkowane jest wieloma czynnikami, jednak można pomagać dziecku w tej nauce.

Zobacz, jak uczyć dziecko mówienia.

Mów pełnymi zdaniami

Spędzając z dzieckiem czas w ciągu dnia masz wiele okazji do nauki nowych wyrazów i znaczenia wielu słów. Jak nauczyć dziecko mówić? Wystarczy, że będziesz się do niego zwracać pełnymi zdaniami.  Gdy przyjdzie czas karmienia opowiedz dziecku co dzisiaj je na obiad, jak ważne są zdrowe posiłki i jak pyszny obiadek mu ugotowałeś. Gdy natomiast przyjdzie czas zabawy, staraj się opisywać zabawki, jaki mają kolor, kształt, czy są miękkie czy twarde. Dzięki temu dziecko będzie rozumiało znaczenia wielu nowych wyrazów, które usłyszy, a z czasem będzie również próbowało je powtarzać.

Mów wyraźnie

Bardzo ważne, by w kontakcie z dzieckiem starać się mówić bardzo wyraźnie i nie używać dziecięcej mowy, zmieniając tym samym brzmienie wielu wyrazów. Chcemy przecież, by dziecko ucząc się mowy zapamiętywało właściwe brzmienie wyrazów i w taki sposób również starało się je powtarzać. Nie sepleń, nie upraszczaj, po prostu staraj się mówić wyraźnie. 

Kieruj swój wzrok na dziecko

Podczas rozmowy z dzieckiem staraj się skupiać swój wzrok na nim. Nie zawsze jest to możliwe, gdy karmisz je, przewijasz czy kąpiesz, jednak podczas zabawy warto skupić całą swoją uwagę właśnie na maluchu. Ważne, by dziecko widziało ruch twoich warg, który z czasem zacznie naśladować. To bardzo pomaga w nauce mówienia i buduje relacje z dzieckiem. Dzieci uwielbiają, gdy rodzice zajmują się tylko nimi i skupiają na nich całą swoja uwagę.

Czytaj książki

U starszych dzieci czytanie książek rozbudza wyobraźnię i pomaga zwiększyć zasób słownictwa, a u maluchów pozwala osłuchać się z głosem rodziców, zapamiętać wiele wyrazów i nauczyć się mówić. Czytanie książek buduje także więź z dzieckiem, warto więc czytać dzieciom już od najmłodszych lat.

Śpiewaj

Nauka mówienia dla dzieci jest czymś nowym i nie zawsze prostym, warto więc na wiele sposób ułatwiać im ten proces. Dobrym pomysłem będzie śpiewanie prostych piosenek dla dzieci, zwłaszcza takich w których słowa
i zwroty się powtarzają. Maluszki bardzo szybko zapamiętują melodię, którą zaczynają nucić, a z czasem próbują także dopasować do niej słowa. To bardzo wesoła i przyjemna forma nauki mówienia.

Ucz poprzez zabawę

Nauka dziecka mówienia może być świetną zabawą, w której maluszek na pewno będzie chciał wziąć udział. Możesz uczyć dziecko naśladować odgłosy zwierząt, kotka, myszki, kurki, kukułki czy pieska. Dziecko będzie się przy tym wesoło bawić, a jednocześnie ćwiczyć mowę. Warto również na przykład podczas zabawy samochodami czy kolejką naśladować dźwięki tych pojazdów, co także pomoże dziecku w komunikacji z rodzicem. Małe dzieci często właśnie naśladując odgłosy zwierząt czy pojazdów chcą nam coś powiedzieć. Gdy widzą kotka mówią „miał” a gdy jedzie samochód „brum brum”, to pierwszy etap nauki mówienia.

W ciągu pierwszych lat życia dzieci rozwijają się w zawrotnym tempie
i potrafią przyswoić bardzo dużo informacji. Warto więc wykorzystać ten czas
i nauczyć malucha nowych rzeczy i nowych wyrazów, które bardzo szybko zacznie powtarzać i łączyć z innymi poznanymi słowami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *