Czy pamiętasz, co w szkole sprawiało ci najwięcej trudności? Dla wielu uczniów prawdziwą szkolną zmorą jest tabliczka mnożenia. Jednak, nauka tych podstawowych zasad matematyki wcale nie musi być koszmarem.
Zobacz, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, by nie zniechęcało się do nauki i szybko przyswoiło tą wiedzę.
Nie wszystko na raz
Pamiętaj, że jeśli dziecko będzie musiało w krótkim czasie zapamiętać
i przyswoić zbyt dużą ilość informacji, będzie to dla niego bardzo męczące
i również zbyt trudne. Nauka tabliczki mnożenia rozpoczyna się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej, dlatego należy pamiętać, że 7 letnie dziecko nie jest w stanie w krótkim czasie nauczyć się jej w całości.
Dobrym rozwiązaniem będzie na pewno rozłożenie nauki na kilka dni,
a nawet tygodni. Na przykład w jednym dniu dziecko uczy się tylko mnożenia przez 2, kilka dni później przez 3, a za 2 tygodnie przez 4,5,6 i tak dalej. W taki sposób będzie mu łatwiej posegregować zdobytą wiedzę i szybciej ją utrwalić.
Pora nauki
Planując dziecku dzień, zagospodaruj mu godzinkę na naukę tabliczki mnożenia. Dla dziecka szkoły podstawowej taka godzina intensywnej nauki jest maksymalnym czasem, w którym będzie ono potrafiło się skupić i przyswoić zdobytą wiedzę.
Jeśli będziesz zmuszać dziecko do nauki tabliczki mnożenia przez 2-3 godziny, to nie otrzymasz zadowalających efektów. Po godzinie dziecko znudzi się, zacznie się rozpraszać i skupiać uwagę na innych rzeczach. Nie będzie to na pewno efektywna nauka.
Czas na „powtórki”
Najlepszym sposobem na zapamiętanie działań tabliczki mnożenia są powtórki. Możesz przepytywać dziecko z wcześniej nauczonych działań
w ciągu dnia, podczas śniadania, zabawy, spaceru, drogi do szkoły czy na zakupach. Oczywiście nie chodzi tutaj o sprawdzenie całej tabliczki mnożenia
i zamęczanie dziecka pytaniami przez cały dzień. Takie wyrywkowe powtórki sprawdzą się, jeśli nie będą powodować u twojego dziecka negatywnych emocji, dlatego nie można przesadzać, kilka pytań z tabliczki mnożenia naprawdę wystarczy.
Ważne również, by nie planować czasu na powtórki w momencie, gdy dziecko skupione jest na innej czynności, na przykład na czytaniu, oglądaniu ulubionej bajki czy odrabianiu lekcji. Nikt przecież nie lubi, gdy mu się przeszkadza, dlatego trzeba dobrze wybrać porę na sprawdzenie ile zapamiętało dziecko, by nie przyniosło to odwrotnych efektów.
Systematyczność źródłem sukcesu
W nauce tabliczki mnożenia bardzo ważna jest systematyczność
w nauce i wytrwałość. Nie zawsze nauka matematyki, w tym również tabliczki mnożenia przychodzi dzieciom łatwo i szybko. Czasem potrzebują na to więcej czasu, niż na przykład na przyswojenie wiedzy z innych przedmiotów.
Tylko systematyczność w nauce i powtarzanie działań tabliczki mnożenia, pomoże w jej nauczeniu. Zachęcaj dziecko do tej nauki, wspieraj i mobilizuj je, zwłaszcza wtedy, gdy chce się poddać. Każdy ma prawo do chwili słabości, zwłaszcza, jeśli coś mu nie wychodzi, jednak twoim zadaniem jest pomoc dziecku w wytrwałości i zachęcanie go do osiągnięcia celu i systematycznej nauki.
Nauka przez zabawę
Dzieci najszybciej uczą się przez zabawę, więc jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Oczywiście wykorzystując przeróżne gry i zabawy. Idealnie sprawdzą się:
• memory, czyli gra która łączy ze sobą naukę tabliczki mnożenia oraz zapamiętywanie. Przygotuj osobne kartki z działaniami oraz osobne
z wynikami, odwróć pustą stroną i wymieszaj. Zadaniem dziecka będzie dopasowanie wyniku do działania poprzez odnalezienie właściwej karty
z poprawnym wynikiem. Dziecko będzie musiało również zapamiętać w którym miejscu znajduje się odkryta wcześniej karta, co dodatkowo będzie ćwiczyło jego pamięć.
• gry komputerowe. W Internecie jest wiele gier komputerowych przeznaczonych dla dzieci, podczas których będą przyswajały tabliczkę mnożenia. Wystarczy, że dopasujesz charakter i tematykę gry do upodobań swojego dziecka, a na pewno zainteresuje je ta forma nauki.
• nietypowe przepisy kulinarne. Zaproponuj przygotowanie na przykład sałatki owocowej i wykorzystaj do tego działania z tabliczki mnożenia. Zamiast 8 truskawek zapisz w przepisie „2×4 truskawki”, a zamiast 9 malin zapisz 3×3 maliny” i tak dalej. Będzie to na pewno bardzo smaczna nauka matematyki.
Nauka tabliczki mnożenia wcale nie musi być nudna. Jest wiele sposobów, by ułatwić dziecku tą lekcje matematyki i pomóc mu w zapamiętaniu działań, które nie raz mu się jeszcze przydadzą.