Jak wybrać tornister dla pierwszoklasisty?

tornister

Wybór właściwego tornistra dla pierwszoklasisty wcale nie jest prosty, nic więc dziwnego, że wielu rodziców ma z tym problem. Jaki tornister jest właściwy dla ucznia pierwszej klasy? Zobacz, na co zwrócić uwagę, by kupić odpowiedni.

Plecak, tornister, a może torba?

Na rynku dostępnych jest wiele typów szkolnego bagażu, do których uczeń mógłby zapakować swoje książki i zeszyty. Do wyboru mamy tornistryplecaki tradycyjne i na kółkach oraz torby. Nie każdy wybór będzie jednak odpowiedni dla pierwszoklasisty.

Wiele osób zamiennie używa pojęć tornister i plecak, a tak naprawdę znacznie się one od siebie różnią. Tornister, w przeciwieństwie do plecaka, posiada lepsze usztywnienie i ukształtowanie wspierające prawidłowe wzorce postawy. Jednak nie każdy pierwszoklasista chce mieć tornister i wiele dzieci, zwłaszcza tych, które w wieku 7 lat czują się już bardzo “dorosłe”, nie chce iść do szkoły z „torbą dla maluchów”. Wówczas należy poszukać wśród plecaków, które wyglądają znacznie doroślej i również mogą posiadać cechy tornistra, jak odpowiednie wyprofilowanie oraz usztywnienie na plecach, solidne szelki, a nawet pasek do zapięcia w pasie, dla lepszego rozłożenia ciężaru.

Najmniej odpowiednie dla pierwszoklasistów wydają się torby, zwłaszcza te na jedno ramię. Nie gwarantują one bowiem właściwego rozłożenia ciężaru, obciążają więc bardziej jedno lub drugie ramię, co może wpłynąć na wady postawy.

Waga tornistra jest bardzo ważna

Tornister dla pierwszoklasisty powinien być solidnie wykonany, ale również lekki, by nie obciążał dodatkowo kręgosłupa dziecka. Ciężar spakowanego plecaka nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka. Oznacza to, że jeżeli przeciętny pierwszoklasista waży ok. 30 kg, to jego plecak nie powinien ważyć więcej niż 3 kg. Na rynku dostępne są tornistry i plecaki, które posiadają odpowiednie wzmocnienie pleców, często również odpowiedni stelaż, a przy tym ważą poniżej 1 kg, trzeba więc tylko dobrze poszukać.

Tornister idealnie dobrany


Właściwy tornister powinien być niczym uszyty na miarę i idealnie dopasowany do sylwetki dziecka.

  • górna krawędź tornistra powinna znajdować się nie wyżej niż linia ramion dziecka
  • właściwy tornister nie może być zbyt szeroki, wyznacznikiem jego szerokości są ramiona dziecka, tornister nie powinien wystawać poza ich kontur
  • dolna krawędź tornistra powinna znajdować się na wysokości kości miedniczej
  • solidny, lecz lekki stolarz pomoże dziecku w utrzymywaniu prawidłowej postawy i zabezpieczy jego kręgosłup
  • tył tornistra powinien być wyprofilowany w taki sposób, by przylegać do pleców dziecka
  • szelki tornistra powinny być szerokie, regulowane i dodatkowo wyściełane miękkim materiałem

Plecaki szkolne na kółkach

Bardzo popularne stały się również plecaki szkolne na kółkach. Dzięki wygodnej rączce oraz małym, solidnym kółeczkom umożliwiają one przemieszczanie się z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami szkolnymi bez obciążania kręgosłupa dziecka.

Decydując się na taki plecak na kółkach trzeba jednak zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Czy twoje dziecko będzie podróżowało do szkoły autobusem? Czy w jego szkole jest dużo pięter, a tym samym dużo schodów? Czy droga do domu umożliwi ciągnięcie plecaka bez konieczności jego podnoszenia? Oczywiście takie plecaki to wygoda, ale tylko wówczas, gdy nie trzeba ich podnosić, na przykład wsiadając do autobusu lub przemieszczając się po długich schodach z klasy do klasy.

Solidne wykonanie

Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty powinien być dobrze wykonany z wysokiej jakości materiałów, by mógł posłużyć mu nie tylko w pierwszym roku, ale również w kolejnych latach, oczywiście pod warunkiem, że nadal będzie pasował do jego wzrostu oraz sylwetki.

Dobrze wyprofilowany tył, który będzie przylegał do pleców dziecka, szerokie, wygodne szelki, a również podział wnętrza plecaka na przegródki, które pomogą w rozmieszczeniu odpowiednio ciężaru, a także zabezpieczą książki przed zabrudzeniem drugim śniadaniem, to bardzo ważne elementy, które posiadają tylko porządne plecaki i tornistry. Warto więc od razu zainwestować w dobry plecak już na początku roku szkolnego, gdy wybór jest duży i bez problemu można znaleźć ten właściwy.

Wyjątkowy design

Pamiętaj, że tornister dla pierwszoklasisty powinien być nie tylko solidnie wykonany, lekki, dobrze wyprofilowany i dopasowany do sylwetki, ale także powinien podobać się twojemu dziecku.

Jeśli plecaki z jego ulubioną postacią z bajki czy komiksu, będą słabej jakości, to zaproponuj dziecku ciekawe naszywki lub naklejki, które możecie wspólnie umieścić na tornistrze. Pierwszoklasista ucieszy się także z ciekawego breloka, który będzie mógł przyczepić do kieszonki plecaka. Pamiętaj również o niezbędnych elementach odblaskowych, które również występują w formie breloków czy naklejek. Dzięki nim ty będziesz spokojny o bezpieczeństwo twojego dziecka, a ono będzie zadowolone z ciekawego i oryginalnego wyglądu swojego plecaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *