Jak ułatwić sobie samotne wychowywanie dziecka

samotne wychowanie dziecka

Wychowywanie dziecka jest bardzo trudnym procesem, który wymaga wiele wysiłku, zaangażowania i mnóstwa kompromisów i poświęceń. Wzajemne wsparcie i pomoc partnerów często bywa jak zbawienie, jednak nie zawsze mamy z kim podzielić się trudami, troskami a także radościami, które towarzyszą wychowywaniu dziecka.

Zobacz, jak możesz ułatwić sobie samotne wychowywanie dziecka.

Spróbuj stać się autorytetem

Dzieci, zwłaszcza te najmniejsze najszybciej uczą się przez naśladowanie, dlatego właśnie powinieneś dążyć do tego, by stać się dla nich wzorem. Wpajaj dziecku najważniejsze wartości poprzez stosowanie ich w codziennym życiu. Jeśli ty sam będziesz przestrzegał zasad i zachowań, których wymagasz od swojego dziecka, łatwiej będzie ci je od niego wyegzekwować. 

Jeśli nie zadbasz o porządek w domu, a będziesz wymagał, by twoje dziecko sprzątało swój pokój, to na pewno z czasem usłyszysz „dlaczego ja muszę to robić a ty nie”. Dbając o porządek i angażując do pomocy swoje dziecko, przez naśladowanie nauczysz go dobrych nawyków.

Taka zasada nie odnosi się jedynie do codziennych czynności, ale również do ważnych zasad moralnych. Twoje dziecko nie będzie widziało konieczności używania takich słów jak dziękuje, przepraszam czy proszę, jeśli nie będzie słyszało ich od ciebie. Tak naprawdę, każde twoje zachowanie i każda wypowiedź, może  nauczyć czegoś twojego malucha, który cały czas bacznie cię obserwuje, nawet gdy tego nie widzisz.

Utrzymuj bliski kontakt z rodziną

Samotne wychowywanie dziecka nie oznacza wcale, że z wszystkimi troskami i problemami musisz poradzić sobie sam. Nie izoluj się od innych tylko postaraj się jak najwięcej czasu spędzać z rodziną i najbliższymi.

Kontakt z babciami, ciociami, wujkami czy kuzynostwem na pewno pozytywnie wpłynie na twoje dziecko. Nawet jeśli najwięcej czasu spędzasz
z dzieckiem sam, to postaraj się, by chociaż w weekendy spotykało się ono
z pozostałą częścią rodziny, by miało z nią stały kontakt.

Często zastanawiasz się, jak wychować dziecko, by wyrosło na dobrego, rozsądnego człowieka i nurtuje cię wiele pytań z tym związanych. To normalne, nikt przecież nie zna odpowiedzi i rozwiązań na wszystko i czasem potrzebuje pomocy i wsparcia. W takich sytuacjach również możesz skorzystać z pomocy rodziny i najbliższych. Pozwól sobie pomóc i posłuchaj rad rodziców, dziadków czy przyjaciół, oni na pewno pomogą ci w wielu trudniejszych chwilach.

Zorganizuj dziecku czas wolny

Każdy potrzebuje czasem odpoczynku i chwili wytchnienia, zwłaszcza osoby, które z wychowywaniem dziecka zmagają się same. W znalezieniu chwili dla siebie mogą pomóc zorganizowane zajęcia dodatkowe. Jeśli dobrze zaplanujesz czas wolny twojemu dziecku ciekawymi zajęciami, uda ci się wygospodarować chwilę na swoje potrzeby.

Zajęcia dodatkowe nie tylko pozwolą dziecku na zdobywanie nowych umiejętności, ale również sprawią, że jego dzień będzie bardziej poukładany
i zorganizowany. 

Oczywiście należy pamiętać, że każde dziecko potrzebuje również czas na zabawę, odpoczynek i leniuchowanie, dlatego z ilością dodatkowych zajęć nie można przesadzać.

Każdy ma prawo do błędów

Samotne wychowywanie dziecka nie jest łatwe i na pewno wymaga wiele poświęcenia. Pamiętaj jednak, że każdy ma prawo do błędów i pomyłek, również w kwestii macierzyństwa. Nikt z nas nie jest doskonały i po prostu się myli. Życie stawia na naszej drodze różne przeszkody, które udaje nam się pokonywać raz lepiej raz gorzej. Ważne jednak, by z każdej takiej lekcji wyciągać wnioski na przyszłość i postarać się więcej tych błędów nie popełniać.

Twoje dziecko powinno wiedzieć, że rodzice, chociaż bardzo się starają to również popełniają błędy. Każdy ma prawo do przeżywania swoich emocji, do bycia zmęczonym i do chwili dla siebie, kiedy może odpocząć i po prostu pomyśleć o sobie, nawet samotni rodzice. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele
i mierz siły na zamiary, a gdy tylko masz okazję pozwól sobie pomóc. Jak mówi powiedzenie szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko. Pamiętaj o tym, bo jeśli twój maluch często będzie widział uśmiech na twojej twarzy
i radość, to sam będzie potrafił cieszyć się życiem, nawet jeśli przyjdą trudne momenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *