Jak oduczyć dziecko karmienia piersią

karmienie piersią

Karmienie piersią jest jedną z najstarszych, najpopularniejszych i również najzdrowszych dla dziecka metod odżywiania. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że nie tylko samo mleko matki ma wyjątkowe właściwości, ale również bliskość, dotyk i poczucie bezpieczeństwa, które temu towarzyszą. Dlatego decyzja o zakończeniu karmienia piersią jest trudna zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Zobacz, jak oduczyć dziecko karmienia piersią, by decyzja ta nie była dla niego źródłem stresu i niepotrzebnych napięć.

Mleko matki tylko w porze karmienia

Niemowlęta bardzo często domagają się karmienia piersią nie tylko
w sytuacjach, gdy ich brzuszki są puste. Taki bliski kontakt z mamą jest lekarstwem również, gdy dziecko się denerwuje lub nie może zasnąć. Nie ma
w tym oczywiście nic złego, zwłaszcza, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod. Jednak, gdy chcesz oduczyć dziecko karmienia piersią powinnaś zmienić te nawyki i znaleźć inny sposób na uspokajanie lub zasypianie. 

Często oduczenie dziecka karmienia piersią wiąże się ze zmianą bardzo wielu nawyków, do których maluch zdążył się przyzwyczaić. Należy kolejno zastępować je nowymi i stopniowo wdrażać w życie. Każda zmiana dla dziecka będzie bardzo odczuwalna, dlatego pamiętaj, by nie zmieniać od razu zbyt wiele.

Z czasem dziecko powinno się przyzwyczaić, że pierś dostaje tylko
w porze karmienia, a nie gdy jest niespokojne, śpiące lub marudne.

Odzwyczajaj stopniowo

Bardzo trudno jest przestać karmić z dnia na dzień. Taka nagła zmiana może bardzo zaniepokoić nasze dziecko, co może skutkować nagłymi atakami płaczu, nieprzespanymi nocami a nawet bólami brzuszka.

Najlepiej stopniowo zamieniać mleko matki na inne posiłki i przy okazji rozszerzać dietę malucha o dania pełne warzyw, owoców, zbóż, mięs i ryb. Zaplanuj dokładnie jadłospis dla swojego dziecka i zastępuj karmienie piersią innym, bardziej urozmaiconym jedzeniem. Na przykład zamiast porannego karmienia piersią zrób dziecku kaszkę z owocami, którą możesz podać mu łyżeczką lub dodając więcej wody lub mleka wlać do butelki. Na obiadek możesz wybrać zupkę jarzynową lub rosołek, a na kolacje porcję mleka modyfikowanego, które zastąpi mleko z  piersi. 

Jeśli jadłospis dziecka będzie zmieniany stopniowo, nie spowoduje on niezadowolenia malucha, bólów brzuszka, zaparć czy biegunek.

Własne miejsce do jedzenia

Przy oduczaniu dziecka karmienia piersią bardzo pomocne jest również krzesełko do karmienia. Dzięki niemu maluch nauczy się przede wszystkim innej pozycji do jedzenia i dystansu do rodzica, co pozwoli mu się skupić na karmieniu. 

Jeśli fotelik do karmienia będzie wywoływał u malucha płacz i niepokój, nie zniechęcaj się. Spróbuj obniżyć go maksymalnie i usiąść obok dziecka na podłodze. Warto również, zwłaszcza gdy maluch dopiero oswaja się
z krzesełkiem podsuwać mu różne zabawki, które troszkę odwrócą jego uwagę od nowej sytuacji.

Z czasem krzesełko do karmienia przyda ci się w wielu momentach, nie tylko gdy nadejdzie pora posiłku. Możesz wykorzystaj je jako nowe miejsce do zabawy dla malucha, gdy będziesz chciała na przykład ugotować obiad lub posprzątać. Dzięki specjalnym pasom twoje dziecko będzie bezpieczne
i nie będziesz musiała się obawiać, że wypadnie podczas zabawy.

Pamiętaj, że oduczanie dziecka od karmienia piersią jest procesem, który może przebiegać u każdego dziecka inaczej. Taka zmiana, będzie wymagała od ciebie wiele cierpliwości i konsekwencji, ale prędzej czy nieco później cel na pewno zostanie osiągnięty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *