Dlaczego nie mogę zajść w ciążę

test ciążowy

Ciąża jest marzeniem nie jednej kobiety, jednak jego realizacja nie zawsze jest tak prosta, jak można by się tego spodziewać. Dlaczego nie mogę zajść
w ciąże… to pytanie zadaje sobie coraz więcej kobiet. Zastanawiają się czy realizacja wielkiego marzenia o macierzyństwie kiedyś się spełni… 

Zobacz, co może być powodem problemów z zajściem w ciąże.

Dlaczego zajście w ciąże może być problemem

Czy istnieje odpowiedź  na pytanie jak szybko zajść w ciąże? Czy jest jakaś sprawdzona recepta na rozpoczęcie tej pięknej przygody
z macierzyństwem, sprawdzone sposoby na zajście w ciąże… niestety nie. Każda kobieta jest inna i jej organizm również funkcjonuje na indywidualnych zasadach, dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak skutecznie zajść
w ciąże. 

Możemy jednak wyróżnić kilka najczęstszych powodów, które mogą utrudniać zapłodnienie, a mianowicie:

• stres

• intensywny wysiłek fizyczny

• zbyt duża presja psychiczna

• zaburzenia hormonalne

• infekcje i stany pozapalne narządów rodnych lub ich nieprawidłowa
            budowa

• niepłodność jednego z partnerów

Dni płodne i niepłodne, czyli kiedy najlepiej zajść w ciążę

Z biologicznego punktu widzenia za zapłodnienie odpowiedzialne są hormony, które sterują cyklem owulacyjnym kobiety. Co miesiąc dojrzewa
w jajniku pęcherzyk Graafa z komórką jajową, która gdy dojrzeje, opuszcza jajnik i przez jajowód zmierza do macicy. Moment jej uwolnienia nazywamy owulacją lub potocznie jajeczkowaniem. 

Aby zwiększyć szanse na zapłodnienie trzeba wiedzieć, ile dni po okresie można zajść w ciąże, czyli kiedy rozpoczyna się owulacja. Tutaj można wspomóc się tak zwanym kalendarzykiem, czyli metodą obliczania dni płodnych. Zakłada ona, że druga połowa cyklu, czyli między owulacją a kolejną miesiączką trwa 14 dni, a więc owulacja występuje 14 dni przed końcem cyklu. Ta metoda nie jest jednak zbyt dokładna, ponieważ cykl każdej kobiety mogą zakłócić takie czynniki jak stres, choroba czy nawet nadmierny wysiłek, poza tym druga faza cyklu nie zawsze trwa dokładnie 14 dni, tylko od 10 do 16.

Aby lepiej ustalić, które dni są płodne, a które nie, najlepiej stosować jeszcze dodatkowo inne metody, które pozwolą nam rozpoznać początek owulacji:

• obserwacja śluzu

• metoda termiczna, czyli mierzenie temperatury

• dostępne w aptece owulacyjne testy paskowe.

Stosowanie nie jednej, ale kilku metod, pozwoli lepiej określić dni płodne. Niektóre kobiety odczuwają podczas owulacji ból w okolicy podbrzusza lub pojawia się u nich plamienie z dróg rodnych, w postaci zabarwionego śluzu, co również może oznaczać owulację.

Jak ułatwić zajście w ciążę

Wszystkie kobiety, które cały czas nurtuje myśl: nie mogę zajść w ciąże co robić? mogą pomóc sobie w zapłodnieniu, na przykład stosując pozycje ułatwiające zajście w ciążę. Zdaniem lekarzy zapłodnieniu sprzyjają takie pozycje, w których kobieta leży na plecach. Tego typu pozycje miłosne umożliwiają mężczyźnie głęboką penetrację. Penis jest głęboko
w pochwie, dlatego nasienie po stosunku pozostaje bardzo blisko szyjki macicy. Plemniki mogą zatem szybko dotrzeć do komórki jajowej. 

Po zakończonym stosunku warto unieść nogi i biodra do góry i w tej pozycji przeleżeć kwadrans. Oprócz unoszenia bioder należy zaciskać mięsień Kegla. Praca mięśni pochwy i krocza przyspiesza wędrówkę plemników przez drogi rodne.

Właściwe nastawienie psychiczne

Bardzo często prawdziwy problem z zajściem w ciąże znajduje się
w psychice kobiety. Gdy kolejne próby zapłodnienia nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, pojawia się zniechęcenie, zdenerwowanie, stres,
a często również presja ze strony otoczenia bądź partnera. Chęć zajścia w ciąże jest tak duża, że zaczyna być zbyt dużym obciążeniem psychicznym, co na pewno nie pomaga w staraniu się o dziecko. Na zajście w ciąże trzeba dać sobie czas, najlepiej rok i nie spodziewać się pozytywnego wyniku na teście ciążowym już po pierwszym miesiącu starań.

Zapłodnieniu sprzyja odpoczynek, spokój umysłu, pozytywne nastawienie i miła atmosfera, która pozwala się rozluźnić. Często kobiety, które tak bardzo chcą zajść w ciąże, mają z tym największy problem, a te które mają wolny umysł od trosk i oczekiwań zachodzą w ciążę znacznie szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *