Niepokojące objawy w czasie ciąży

ciąża

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety, nie tylko ze względu na silne emocje i ogromną radość, które się z nią wiążą. To także czas, kiedy przyszła mama powinna zadbać o zdrowie swoje i malucha. Niezbędne jest więc nieustanne obserwowanie zmian, które w tym czasie zachodzą
w organizmie kobiety.

Zobacz, jakie niepokojące objawy w czasie ciąży nie wolno ignorować.

Kiedy potrzebna jest konsultacja lekarza

Ciąża niesie za sobą cały szereg zmian, które zachodzą w organizmie dziecka, ale i przeszłej mamy. W tym czasie mogą pojawić się niepokojące objawy, których nie należy ignorować, jak:

• zasłabnięcia

• omdlenia

• plamienia

• krwawienia

• obrzęki

• żylaki

• nadmierne wymioty

• zawroty głowy

• bóle brzucha

• przedwczesne skurcze.

Powyższe objawy są sygnałem do konsultacji u ginekologa, który na podstawie badania oraz USG stwierdzi, czy wszystko jest w porządku.

Ból brzucha w ciąży

Pierwszy trymestr przypomina istną burzę hormonalną, nic więc dziwnego, że niewielki ból brzucha ciąży towarzyszy już od pierwszych dni. To czas, kiedy w brzuchu ciężarnej sporo się dzieje. Pod wpływem wzrostu poziomu hormonów do narządów rodnych dopływają większe ilości krwi, przez co są obrzmiałe i bardzo tkliwe. Niestety przyszła mama może odczuwać te zmiany w postaci pobolewania w podbrzuszu. Nie jest to niepokojący objaw, jeśli jednak ból się nasila i powoduje niepokój należy zgłosić się do ginekologa.

Kłujący ból brzucha w ciąży w okolicach pachwiny, z jednej lub obu stron, to najczęściej reakcja rozciągających się więzadeł, które podtrzymują macicę. Należy bowiem pamiętać, że podczas ciąży macica mocno się rozciąga, by móc pomieścić intensywnie rosnący zarodek, łożysko oraz worek owodniowy. 

Niebezpiecznymi mogą okazać się bóle brzucha, którym towarzyszą intensywne, nieprzemijające skurcze bądź krwawienia. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się to lekarza prowadzącego ciążę.

Upławy i plamienia

Brązowe plamienie w ciąży może być zupełnie niegroźne i nie musi wcale oznaczać, że z maluchem albo z mamą dzieje się coś złego. Jeśli plamienie
w 6 tygodniu ciąży ma brązowawy kolor, jest to zapewne krwawienie implantacyjne – objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka. Dochodzi do niego zazwyczaj po 7-10 dniach od owulacji. Brązowe upławy w ciąży
w większości przypadków nie są groźne, ale jeśli towarzyszy im nasilający się ból brzucha należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa.

Czerwone plamienie w ciąży jest zawsze sygnałem do zgłoszenia się do lekarza lub na oddział ginekologiczny pobliskiego szpitala, tam zawsze możemy liczyć na konsultacje ginekologa dyżurnego, który na pewno nie odmówi pomocy.

Plamienie w ciąży może mieć różne przyczyny: stan zapalny pochwy, nadżerka, zaburzenia hormonalne, a w niektórych przypadkach może oznaczać poronienie, dlatego jeśli tylko objawy się nasilają, albo powodują niepokój przyszłej mamy należy natychmiast interweniować.

Zawroty głowy i omdlenia

Zawroty głowy w ciąży mogą przydarzyć się każdej ciężarnej, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Wynika to z fizjologicznych zmian, jakie zachodzą w układzie krążenia od około szóstego tygodnia od zapłodnienia, kiedy organizm kobiety przygotowuje się do zapewnienia właściwej ilości krwi krążącej i odpowiedniego unaczynienia narządów wewnętrznych, aby zachować ich prawidłowe funkcje.

Zawroty głowy często mogą powodować również omdlenia w ciąży, które bywają bardzo niebezpieczne. Głównym powodem pojawienia się tego problemu jest podniesiony poziom hormonów we krwi, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Pomaga to oczywiście w lepszym przepływie krwi do dziecka, ale niestety spowalnia jej powrót do serca.
W konsekwencji ciśnienie krwi matki obniża się i mniej krwi dociera do mózgu.

Gdy pojawiają się zawroty głowy i omdlenia należy jak najszybciej zgłosić to swojemu lekarzowi prowadzącemu. Warto także próbować zminimalizować te objawy i starać się:

• przesypiać odpowiednią ilość godzin

• regularnie spożywać posiłki

• unikać nadmiernego wysiłku fizycznego

• pić odpowiednie ilości wody, zwłaszcza w upalne dni

• unikać silnych stanów emocjonalnych

• nie denerwować się

• unikać gorących kąpieli.

Niebezpieczna opryszczka.

Opryszczka narządów płciowych w ciąży jest bardzo niebezpieczna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.  Opryszczka narządów płciowych wywoływana jest w 95% przypadków przez wirus opryszczki typu HSV2. Może on wywoływać zakażenia wewnątrzmaciczne oraz powikłania u płodu. Największe ryzyko zakażenia dziecka wirusem występuje podczas porodu naturalnego.

Objawy opryszczki płciowej są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Pojawia się gorączka, ból, swędzące owrzodzenia na narządach płciowych, pieczenie
i napięcie skóry.

Te i inne niepokojące objawy w ciąży należy niezwłocznie zgłaszać do lekarza ginekologa, który prowadzi ciąże. Ignorowanie ich może być przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc szybko interweniować, by zapewnić zdrowie sobie i dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *