Jak poradzić sobie z kolką u niemowlaka

kolka u niemowlaka

Gdy na świecie pojawia się dziecko, rodzice odczuwają bardzo dużą radość, szczęście, ale zaczyna im towarzyszyć także wiele obaw. Dotyczą one między innymi kolki niemowlęcej, która jest bardzo trudnym i bolesnym przeżyciem dla niemowlaka. Kolka u niemowlaka to temat, który nurtuje
i martwi rodziców od lat. Są jednak metody, które pozwalają minimalizować te przykre objawy lub całkowicie je wykluczyć. 

Zobacz, co na kolkę u noworodka.

Czym jest kolka u niemowlaka?

Kolka niemowlęca może pojawić się nagle i trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Jak rozpoznać kolkę u noworodka? Najczęstsze objawy kolki u noworodka to:

• bardzo silny i nagły płacz, który nie jest powodem głodu ani mokrej
            pieluszki

• niepokój i rozdrażnienie

• dziecko mocno pręży brzuszek

• podkurczone nóżki

• wzdęty, twardy i napięty brzuch

• zaczerwieniona skóra twarzy.

Kolka u niemowlaka –kiedy wybrać się do lekarza

Jeśli kolki trwają długo, nie ustępują, a wręcz się nasilają powinieneś zasięgnąć opinii lekarza pediatry. Taka kontrolna wizyta w przychodni będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ rozwieje twoje obawy, a lekarz na pewno pomoże w znalezieniu odpowiedniej metody na walkę z kolkami.

Warto również zrobić podstawowe badania, by wykluczyć inne powody takiego zachowania dziecka.

Kolka u niemowlaka – właściwa dieta

Przyczyną kolek może być również niewłaściwa dieta karmiącej mamy. Jeśli spożywasz ostre potrawy, wzdymające i ciężkostrawne, mogą być one powodem dolegliwości dziecka. Silne bóle brzuszka, w tym także kolki można zminimalizować, stosując odpowiednią dietę. Karmiąca mama powinna wybierać posiłki lekkostrawne, nie wzdymające i najlepiej nie smażone. Brzuszek niemowlaka na pewno będzie wdzięczny za takie menu.

Butelki antykolkowe

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, możesz wybrać odpowiedni model butelek, który minimalizuje połykanie pęcherzyków powietrza podczas karmienia. Butelki antykolkowe są zaprojektowane w ten sposób, by zapobiegać dostawaniu się pęcherzyków do mleka. Dzięki temu malec nie połyka powietrza.

Kolka u niemowlaka – ratunek w aptece

W zminimalizowaniu lub całkowitym zredukowaniu uciążliwych objawów kolki mogą pomóc również leki, najczęściej w postaci kropli, które możesz bez recepty kupić w aptece. Oczywiście zanim podasz swojemu maluchowi odpowiedni dla jego wieku lek, należy skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą, by mieć pewność, że pomożesz, a nie zaszkodzisz dziecku.

Zachowaj spokój

Pamiętaj, że twoje zdenerwowanie udziela się również dziecku, które doskonale wyczuwa twoje nastroje. Jeśli zaczniesz panikować lub denerwować się, niemowlę zacznie jeszcze bardziej płakać i będzie niespokojne, a to na pewno nie pomoże mu w tej trudnej sytuacji.

Kolka dla takiego maluszka jest naprawdę bolesnym uczuciem, dlatego w tym czasie poświęć dziecku swój czas i okaż mu ciepło, wsparcie i bliskość. Przytulenie rodzica w momencie kolek jest bardzo kojące dla dziecka, które czując ciepło, zapach i dotyk mamy i taty, lepiej zniesie te trudne dla niego momenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *